¿Tienen los mozos más o menos paru que na UE?
Nel abril–xunu de 2026, España taba 8,3 puntos per enriba de la UE-27. Nel xineru–marzu de 2009, 15,1 puntos per enriba de la UE-27.
- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Más
España, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 56,9 % (enero–marzo de 2013); mínimo 23 % (octubre–diciembre de 2025). Entre el primer y el último dato, −11,7 puntos, de 35,5 % a 23,8 %.
UE-27, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 26,2 % (enero–marzo de 2013); mínimo 14,1 % (en octubre–diciembre de 2022 y enero–marzo de 2023). Entre el primer y el último dato, −4,9 puntos, de 20,4 % a 15,5 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | enero–marzo de 2009 | enero–marzo de 2009 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 56,9 % (enero–marzo de 2013) | 26,2 % (enero–marzo de 2013) |
| Mínimo | 23 % (octubre–diciembre de 2025) | 14,1 % (octubre–diciembre de 2022 y enero–marzo de 2023) |
| Primer dato | 35,5 % | 20,4 % |
| Último dato | 23,8 % | 15,5 % |
| Cambio | −11,7 puntos | −4,9 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
El gráficu, colos sos controles y el so resumen, ta por agora namái n'español; la tabla de datos d'abaxo ta nesta llingua.
Enantes de sacar conclusiones
- Calcúlase sobre los mozos activos; munchos estudien y nun cunten.
- Con mostres pequeñes por edá, les variaciones d'un trimestre a otru son pocu fiables.
Datu d'una encuesta por muestreu; diferencies de poques décimes pueden nun ser significatives (l'organismu publica l'error de muestreu).
Quién decide: Estáu (lleislación llaboral) y comunidaes autónomes (polítiques actives d'emplegu y formación). · Nivel d'evidencia N0: describe lo que pasó, non por qué pasó.
Cómo se calcula y d'ónde salen los datos
Tasa de paru de menores de 25 años, España y UE-27.
- Tasa de paru (EPA). Menores de 25 años (16 a 24 años). Total nacional, dambos sexos · INE, serie EPA452436 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 29 d'ochobre de 2026 · fonte
- Tasa de paru (EPA). Menores de 25 años (16 a 24 años). Total nacional, dambos sexos · INE, serie EPA452436 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 29 d'ochobre de 2026 · fonte
La fórmula y la seleición rexistráronse antes de calcular (pre-rexistru públicu). Recalculase cada vegada que l'organismu publica un datu nuevu.
Tabla de datos (70 valores)
| Periodu | España frente a la UE-27 (puntos de diferencia cola UE-27) |
|---|---|
| abril–xunu de 2026 | 8,3 |
| xineru–marzu de 2026 | 9,0 |
| ochobre–avientu de 2025 | 8,0 |
| xunetu–setiembre de 2025 | 9,6 |
| abril–xunu de 2025 | 9,6 |
| xineru–marzu de 2025 | 11,3 |
| ochobre–avientu de 2024 | 10,4 |
| xunetu–setiembre de 2024 | 11,2 |
| abril–xunu de 2024 | 11,9 |
| xineru–marzu de 2024 | 12,9 |
| ochobre–avientu de 2023 | 13,7 |
| xunetu–setiembre de 2023 | 13,3 |
| abril–xunu de 2023 | 13,7 |
| xineru–marzu de 2023 | 15,8 |
| ochobre–avientu de 2022 | 14,9 |
| xunetu–setiembre de 2022 | 15,1 |
| abril–xunu de 2022 | 14,7 |
| xineru–marzu de 2022 | 15,6 |
| ochobre–avientu de 2021 | 16,4 |
| xunetu–setiembre de 2021 | 15,5 |
| abril–xunu de 2021 | 20,9 |
| xineru–marzu de 2021 | 20,7 |
| ochobre–avientu de 2020 | 22,4 |
| xunetu–setiembre de 2020 | 21,2 |
| abril–xunu de 2020 | 22,0 |
| xineru–marzu de 2020 | 17,0 |
| ochobre–avientu de 2019 | 15,1 |
| xunetu–setiembre de 2019 | 16,2 |
| abril–xunu de 2019 | 17,6 |
| xineru–marzu de 2019 | 18,6 |
| ochobre–avientu de 2018 | 17,3 |
| xunetu–setiembre de 2018 | 16,4 |
| abril–xunu de 2018 | 18,0 |
| xineru–marzu de 2018 | 18,7 |
| ochobre–avientu de 2017 | 19,6 |
| xunetu–setiembre de 2017 | 18,0 |
| abril–xunu de 2017 | 20,8 |
| xineru–marzu de 2017 | 22,0 |
| ochobre–avientu de 2016 | 22,8 |
| xunetu–setiembre de 2016 | 21,6 |
| abril–xunu de 2016 | 25,8 |
| xineru–marzu de 2016 | 24,7 |
| ochobre–avientu de 2015 | 24,3 |
| xunetu–setiembre de 2015 | 24,8 |
| abril–xunu de 2015 | 26,9 |
| xineru–marzu de 2015 | 27,8 |
| ochobre–avientu de 2014 | 28,3 |
| xunetu–setiembre de 2014 | 29,1 |
| abril–xunu de 2014 | 29,1 |
| xineru–marzu de 2014 | 29,8 |
| ochobre–avientu de 2013 | 29,8 |
| xunetu–setiembre de 2013 | 29,6 |
| abril–xunu de 2013 | 31,1 |
| xineru–marzu de 2013 | 30,7 |
| ochobre–avientu de 2012 | 29,6 |
| xunetu–setiembre de 2012 | 27,9 |
| abril–xunu de 2012 | 29,0 |
| xineru–marzu de 2012 | 27,3 |
| ochobre–avientu de 2011 | 25,1 |
| xunetu–setiembre de 2011 | 23,6 |
| abril–xunu de 2011 | 23,8 |
| xineru–marzu de 2011 | 22,2 |
| ochobre–avientu de 2010 | 20,6 |
| xunetu–setiembre de 2010 | 18,7 |
| abril–xunu de 2010 | 19,5 |
| xineru–marzu de 2010 | 17,5 |
| ochobre–avientu de 2009 | 16,9 |
| xunetu–setiembre de 2009 | 17,1 |
| abril–xunu de 2009 | 17,0 |
| xineru–marzu de 2009 | 15,1 |