¿Abandonen los estudios más o menos xovenes que na UE?
En 2025, España taba 3,7 puntos per enriba de la UE-27. En 2002, 14,0 puntos per enriba de la UE-27.
- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Más
España, de 2002 a 2025: máximo 32,2 % (2004); mínimo 12,8 % (2025). Entre el primer y el último dato, −18,1 puntos, de 30,9 % a 12,8 %.
UE-27, de 2002 a 2025: máximo 16,9 % (2002); mínimo 9,1 % (2025). Entre el primer y el último dato, −7,8 puntos, de 16,9 % a 9,1 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | 2002 | 2002 |
| Hasta | 2025 | 2025 |
| Máximo | 32,2 % (2004) | 16,9 % (2002) |
| Mínimo | 12,8 % (2025) | 9,1 % (2025) |
| Primer dato | 30,9 % | 16,9 % |
| Último dato | 12,8 % | 9,1 % |
| Cambio | −18,1 puntos | −7,8 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
El gráficu, colos sos controles y el so resumen, ta por agora namái n'español; la tabla de datos d'abaxo ta nesta llingua.
Enantes de sacar conclusiones
- Nun mide resultaos d'aprendizaxe nin la calidá de la enseñanza.
- Eurostat señala ruptures de serie por cambeos na encuesta (2014 y 2021).
Datu d'una encuesta por muestreu; diferencies de poques décimes pueden nun ser significatives (l'organismu publica l'error de muestreu).
Quién decide: Comunidaes autónomes (xestión); Estáu (bases y títulos). · Nivel d'evidencia N0: describe lo que pasó, non por qué pasó.
Cómo se calcula y d'ónde salen los datos
Xovenes de 18 a 24 años que como muncho tienen la ESO y nun estudien nin se formen (%), España y UE-27.
- Abandonu tempranu de la educación-formación. Población de 18 a 24 años, dambos sexos · INE, serie ICV615 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 24 d'ochobre de 2026 · fonte
- Abandonu tempranu de la educación-formación. Población de 18 a 24 años, dambos sexos · INE, serie ICV615 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 24 d'ochobre de 2026 · fonte
La fórmula y la seleición rexistráronse antes de calcular (pre-rexistru públicu). Recalculase cada vegada que l'organismu publica un datu nuevu.
Tabla de datos (24 valores)
| Periodu | España frente a la UE-27 (puntos de diferencia cola UE-27) |
|---|---|
| 2025 | 3,7 |
| 2024 | 3,4 |
| 2023 | 4,1 |
| 2022 | 4,3 |
| 2021 | 3,6 |
| 2020 | 6,0 |
| 2019 | 7,2 |
| 2018 | 7,4 |
| 2017 | 7,8 |
| 2016 | 8,4 |
| 2015 | 9,0 |
| 2014 | 10,8 |
| 2013 | 11,8 |
| 2012 | 12,1 |
| 2011 | 13,1 |
| 2010 | 14,4 |
| 2009 | 16,9 |
| 2008 | 17,4 |
| 2007 | 16,1 |
| 2006 | 15,1 |
| 2005 | 15,4 |
| 2004 | 16,2 |
| 2003 | 15,3 |
| 2002 | 14,0 |