¿Hai más o menos emplegu temporal que na UE?
Nel abril–xunu de 2026, España taba 2,5 puntos per enriba de la UE-27. Nel abril–xunu de 2002, 18,9 puntos per enriba de la UE-27.
- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Más
España, de abril–junio de 2002 a abril–junio de 2026: máximo 34,6 % (julio–septiembre de 2006); mínimo 14,8 % (enero–marzo de 2026). Entre el primer y el último dato, −17,1 puntos, de 32,3 % a 15,2 %.
UE-27, de abril–junio de 2002 a abril–junio de 2026: máximo 16,4 % (en julio–septiembre de 2006 y julio–septiembre de 2007); mínimo 12,2 % (enero–marzo de 2026). Entre el primer y el último dato, −0,7 puntos, de 13,4 % a 12,7 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | abril–junio de 2002 | abril–junio de 2002 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 34,6 % (julio–septiembre de 2006) | 16,4 % (julio–septiembre de 2006 y julio–septiembre de 2007) |
| Mínimo | 14,8 % (enero–marzo de 2026) | 12,2 % (enero–marzo de 2026) |
| Primer dato | 32,3 % | 13,4 % |
| Último dato | 15,2 % | 12,7 % |
| Cambio | −17,1 puntos | −0,7 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
El gráficu, colos sos controles y el so resumen, ta por agora namái n'español; la tabla de datos d'abaxo ta nesta llingua.
Enantes de sacar conclusiones
- Los ficos discontinuos cunten como indefiníos anque tengan periodos ensin trabayu.
- Nun mide salarios nin la xornada parcial non deseyada.
Datu d'una encuesta por muestreu; diferencies de poques décimes pueden nun ser significatives (l'organismu publica l'error de muestreu).
Quién decide: Estáu (lleislación llaboral); empreses y trabayadores (contratación). · Nivel d'evidencia N0: describe lo que pasó, non por qué pasó.
Cómo se calcula y d'ónde salen los datos
Asalariados con contratu temporal (% del total), España y UE-27, cola definición d'Eurostat a dambos llados (población de 15 a 64 años).
- Asalariados con contratu o rellación llaboral temporal, en % del total d'asalariados (EPA). Total nacional, dambos sexos · INE, serie EPA416256 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 24 d'ochobre de 2026 · fonte
- Asalariados con contratu o rellación llaboral temporal, en % del total d'asalariados (EPA). Total nacional, dambos sexos · INE, serie EPA416256 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 24 d'ochobre de 2026 · fonte
La fórmula y la seleición rexistráronse antes de calcular (pre-rexistru públicu). Recalculase cada vegada que l'organismu publica un datu nuevu.
Tabla de datos (89 valores)
| Periodu | España frente a la UE-27 (puntos de diferencia cola UE-27) |
|---|---|
| abril–xunu de 2026 | 2,5 |
| xineru–marzu de 2026 | 2,6 |
| ochobre–avientu de 2025 | 2,7 |
| xunetu–setiembre de 2025 | 2,8 |
| abril–xunu de 2025 | 2,7 |
| xineru–marzu de 2025 | 2,9 |
| ochobre–avientu de 2024 | 3,0 |
| xunetu–setiembre de 2024 | 3,5 |
| abril–xunu de 2024 | 3,1 |
| xineru–marzu de 2024 | 3,1 |
| ochobre–avientu de 2023 | 3,5 |
| xunetu–setiembre de 2023 | 3,9 |
| abril–xunu de 2023 | 4,0 |
| xineru–marzu de 2023 | 4,4 |
| ochobre–avientu de 2022 | 4,7 |
| xunetu–setiembre de 2022 | 6,3 |
| abril–xunu de 2022 | 8,1 |
| xineru–marzu de 2022 | 10,4 |
| ochobre–avientu de 2021 | 11,6 |
| xunetu–setiembre de 2021 | 11,9 |
| abril–xunu de 2021 | 11,3 |
| xineru–marzu de 2021 | 10,6 |
| ochobre–avientu de 2020 | 11,2 |
| xunetu–setiembre de 2020 | 10,7 |
| abril–xunu de 2020 | 9,4 |
| xineru–marzu de 2020 | 11,2 |
| ochobre–avientu de 2019 | 11,3 |
| xunetu–setiembre de 2019 | 11,6 |
| abril–xunu de 2019 | 11,2 |
| xineru–marzu de 2019 | 11,3 |
| ochobre–avientu de 2018 | 11,5 |
| xunetu–setiembre de 2018 | 11,6 |
| abril–xunu de 2018 | 11,2 |
| xineru–marzu de 2018 | 11,0 |
| ochobre–avientu de 2017 | 11,1 |
| xunetu–setiembre de 2017 | 11,3 |
| abril–xunu de 2017 | 11,0 |
| xineru–marzu de 2017 | 10,7 |
| ochobre–avientu de 2016 | 10,9 |
| xunetu–setiembre de 2016 | 11,0 |
| abril–xunu de 2016 | 10,1 |
| xineru–marzu de 2016 | 10,1 |
| ochobre–avientu de 2015 | 10,2 |
| xunetu–setiembre de 2015 | 10,2 |
| abril–xunu de 2015 | 9,6 |
| xineru–marzu de 2015 | 8,8 |
| ochobre–avientu de 2014 | 9,1 |
| xunetu–setiembre de 2014 | 9,0 |
| abril–xunu de 2014 | 8,8 |
| xineru–marzu de 2014 | 8,7 |
| ochobre–avientu de 2013 | 8,8 |
| xunetu–setiembre de 2013 | 8,7 |
| abril–xunu de 2013 | 8,0 |
| xineru–marzu de 2013 | 7,8 |
| ochobre–avientu de 2012 | 8,1 |
| xunetu–setiembre de 2012 | 8,7 |
| abril–xunu de 2012 | 8,4 |
| xineru–marzu de 2012 | 9,1 |
| ochobre–avientu de 2011 | 9,5 |
| xunetu–setiembre de 2011 | 10,1 |
| abril–xunu de 2011 | 10,0 |
| xineru–marzu de 2011 | 9,9 |
| ochobre–avientu de 2010 | 9,4 |
| xunetu–setiembre de 2010 | 9,7 |
| abril–xunu de 2010 | 9,5 |
| xineru–marzu de 2010 | 9,8 |
| ochobre–avientu de 2009 | 10,1 |
| xunetu–setiembre de 2009 | 10,4 |
| abril–xunu de 2009 | 10,3 |
| xineru–marzu de 2009 | 10,8 |
| ochobre–avientu de 2008 | 12,6 |
| xunetu–setiembre de 2008 | 13,6 |
| abril–xunu de 2008 | 13,6 |
| xineru–marzu de 2008 | 14,6 |
| ochobre–avientu de 2007 | 15,0 |
| xunetu–setiembre de 2007 | 15,5 |
| abril–xunu de 2007 | 15,8 |
| xineru–marzu de 2007 | 16,4 |
| ochobre–avientu de 2006 | 17,7 |
| xunetu–setiembre de 2006 | 18,2 |
| abril–xunu de 2006 | 18,5 |
| xineru–marzu de 2006 | 18,1 |
| ochobre–avientu de 2005 | 18,2 |
| xunetu–setiembre de 2005 | 18,6 |
| abril–xunu de 2005 | 18,1 |
| xineru–marzu de 2005 | 17,4 |
| abril–xunu de 2004 | 17,8 |
| abril–xunu de 2003 | 18,3 |
| abril–xunu de 2002 | 18,9 |