I a mes o mens empleg temporau que ena UE?
En abriu–junh de 2026, Espanha ère 2,5 punts per amunt der UE-27. En abriu–junh de 2002, 18,9 punts per amunt der UE-27.
- Espanha
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Més
Espanha, de abril–junio de 2002 a abril–junio de 2026: máximo 34,6 % (julio–septiembre de 2006); mínimo 14,8 % (enero–marzo de 2026). Entre el primer y el último dato, −17,1 puntos, de 32,3 % a 15,2 %.
UE-27, de abril–junio de 2002 a abril–junio de 2026: máximo 16,4 % (en julio–septiembre de 2006 y julio–septiembre de 2007); mínimo 12,2 % (enero–marzo de 2026). Entre el primer y el último dato, −0,7 puntos, de 13,4 % a 12,7 %.
| Periodo mostrado | Espanha | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | abril–junio de 2002 | abril–junio de 2002 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 34,6 % (julio–septiembre de 2006) | 16,4 % (julio–septiembre de 2006 y julio–septiembre de 2007) |
| Mínimo | 14,8 % (enero–marzo de 2026) | 12,2 % (enero–marzo de 2026) |
| Primer dato | 32,3 % | 13,4 % |
| Último dato | 15,2 % | 12,7 % |
| Cambio | −17,1 puntos | −0,7 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Eth grafic, amb ses controlls e son resumit, ei per ara només en espanhòu; era taula de dades de mès avall ei en aquesta lengua.
Abans de tirar conclusions
- Es fics discontinus se compten coma indefinits encara que tenguen periodes sens trabalh.
- Non mesura es salaris ni era jornada parcial non desejada.
Dada d'una enquèsta per mostreig; diferéncias de pocs decimals podon pas èsser significativas (eth organisme publica era error de mostreig).
Qui decideish: Estat (legislacion laborau); empreses e trabalhadors (contratacion). · Nivèu d'evidéncia N0: descriu çò qu'a passat, non pas per qué a passat.
Cossí se calcula e d'on venen eres dades
Salariats amb contracte temporau (% deth total), Espanha e UE-27, amb era definicion dera Eurostat aths dos costats (populacion de 15 a 64 ans).
- Salariats amb contracte o relacion laborau temporau, en % deth total de salariats (EPA). Total nacionau, dos sexes · INE, sèrie EPA416256 · cossí se mesura (EPA) · consultat eth 24 d'octobre de 2026 · font
- Salariats amb contracte o relacion laborau temporau, en % deth total de salariats (EPA). Total nacionau, dos sexes · INE, sèrie EPA416256 · cossí se mesura (EPA) · consultat eth 24 d'octobre de 2026 · font
La formula e la seleccion s'an registrat abans de calcular (pre-registrament public). Se recalcula cada còp que eth organisme publica un nòu donat.
Taula de dades (89 valors)
| Periòde | Espanha enfront dera UE-27 (punts de diferéncia ath UE-27) |
|---|---|
| abriu–junh de 2026 | 2,5 |
| gèr–març de 2026 | 2,6 |
| octobre–deseme de 2025 | 2,7 |
| julhet–seteme de 2025 | 2,8 |
| abriu–junh de 2025 | 2,7 |
| gèr–març de 2025 | 2,9 |
| octobre–deseme de 2024 | 3,0 |
| julhet–seteme de 2024 | 3,5 |
| abriu–junh de 2024 | 3,1 |
| gèr–març de 2024 | 3,1 |
| octobre–deseme de 2023 | 3,5 |
| julhet–seteme de 2023 | 3,9 |
| abriu–junh de 2023 | 4,0 |
| gèr–març de 2023 | 4,4 |
| octobre–deseme de 2022 | 4,7 |
| julhet–seteme de 2022 | 6,3 |
| abriu–junh de 2022 | 8,1 |
| gèr–març de 2022 | 10,4 |
| octobre–deseme de 2021 | 11,6 |
| julhet–seteme de 2021 | 11,9 |
| abriu–junh de 2021 | 11,3 |
| gèr–març de 2021 | 10,6 |
| octobre–deseme de 2020 | 11,2 |
| julhet–seteme de 2020 | 10,7 |
| abriu–junh de 2020 | 9,4 |
| gèr–març de 2020 | 11,2 |
| octobre–deseme de 2019 | 11,3 |
| julhet–seteme de 2019 | 11,6 |
| abriu–junh de 2019 | 11,2 |
| gèr–març de 2019 | 11,3 |
| octobre–deseme de 2018 | 11,5 |
| julhet–seteme de 2018 | 11,6 |
| abriu–junh de 2018 | 11,2 |
| gèr–març de 2018 | 11,0 |
| octobre–deseme de 2017 | 11,1 |
| julhet–seteme de 2017 | 11,3 |
| abriu–junh de 2017 | 11,0 |
| gèr–març de 2017 | 10,7 |
| octobre–deseme de 2016 | 10,9 |
| julhet–seteme de 2016 | 11,0 |
| abriu–junh de 2016 | 10,1 |
| gèr–març de 2016 | 10,1 |
| octobre–deseme de 2015 | 10,2 |
| julhet–seteme de 2015 | 10,2 |
| abriu–junh de 2015 | 9,6 |
| gèr–març de 2015 | 8,8 |
| octobre–deseme de 2014 | 9,1 |
| julhet–seteme de 2014 | 9,0 |
| abriu–junh de 2014 | 8,8 |
| gèr–març de 2014 | 8,7 |
| octobre–deseme de 2013 | 8,8 |
| julhet–seteme de 2013 | 8,7 |
| abriu–junh de 2013 | 8,0 |
| gèr–març de 2013 | 7,8 |
| octobre–deseme de 2012 | 8,1 |
| julhet–seteme de 2012 | 8,7 |
| abriu–junh de 2012 | 8,4 |
| gèr–març de 2012 | 9,1 |
| octobre–deseme de 2011 | 9,5 |
| julhet–seteme de 2011 | 10,1 |
| abriu–junh de 2011 | 10,0 |
| gèr–març de 2011 | 9,9 |
| octobre–deseme de 2010 | 9,4 |
| julhet–seteme de 2010 | 9,7 |
| abriu–junh de 2010 | 9,5 |
| gèr–març de 2010 | 9,8 |
| octobre–deseme de 2009 | 10,1 |
| julhet–seteme de 2009 | 10,4 |
| abriu–junh de 2009 | 10,3 |
| gèr–març de 2009 | 10,8 |
| octobre–deseme de 2008 | 12,6 |
| julhet–seteme de 2008 | 13,6 |
| abriu–junh de 2008 | 13,6 |
| gèr–març de 2008 | 14,6 |
| octobre–deseme de 2007 | 15,0 |
| julhet–seteme de 2007 | 15,5 |
| abriu–junh de 2007 | 15,8 |
| gèr–març de 2007 | 16,4 |
| octobre–deseme de 2006 | 17,7 |
| julhet–seteme de 2006 | 18,2 |
| abriu–junh de 2006 | 18,5 |
| gèr–març de 2006 | 18,1 |
| octobre–deseme de 2005 | 18,2 |
| julhet–seteme de 2005 | 18,6 |
| abriu–junh de 2005 | 18,1 |
| gèr–març de 2005 | 17,4 |
| abriu–junh de 2004 | 17,8 |
| abriu–junh de 2003 | 18,3 |
| abriu–junh de 2002 | 18,9 |