Hai máis ou menos desemprego que na UE?
No trimestre de abril–xuño de 2026, España estaba 3,9 puntos por riba da UE-27. No trimestre de xaneiro–marzo de 2009, 8,1 puntos por riba da UE-27.
- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Máis
España, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 26,9 % (enero–marzo de 2013); mínimo 9,9 % (en octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026). Entre el primer y el último dato, −7,4 puntos, de 17,3 % a 9,9 %.
UE-27, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 12,2 % (enero–marzo de 2013); mínimo 5,8 % (octubre–diciembre de 2024). Entre el primer y el último dato, −3,2 puntos, de 9,2 % a 6 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | enero–marzo de 2009 | enero–marzo de 2009 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 26,9 % (enero–marzo de 2013) | 12,2 % (enero–marzo de 2013) |
| Mínimo | 9,9 % (octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026) | 5,8 % (octubre–diciembre de 2024) |
| Primer dato | 17,3 % | 9,2 % |
| Último dato | 9,9 % | 6 % |
| Cambio | −7,4 puntos | −3,2 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
O gráfico, cos seus controis e o seu resumo, está por agora só en castelán; a táboa de datos de abaixo está nesta lingua.
Taxa de emprego entre os 20 e os 64 anos, España e UE-27
Saltar el gráfico- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Máis
España, de 2009 a 2025: máximo 72,4 % (2025); mínimo 58,6 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,4 puntos, de 64 % a 72,4 %.
UE-27, de 2009 a 2025: máximo 76,1 % (2025); mínimo 66,7 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,8 puntos, de 67,3 % a 76,1 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | 2009 | 2009 |
| Hasta | 2025 | 2025 |
| Máximo | 72,4 % (2025) | 76,1 % (2025) |
| Mínimo | 58,6 % (2013) | 66,7 % (2013) |
| Primer dato | 64 % | 67,3 % |
| Último dato | 72,4 % | 76,1 % |
| Cambio | +8,4 puntos | +8,8 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Antes de sacar conclusións
- A taxa de desemprego mide os parados sobre os activos; non mide cantas persoas traballan (por iso tamén se amosa a taxa de emprego).
- As persoas que non buscan emprego non se computan como paradas.
Dato dunha enquisa por muestreo; as diferenzas de poucas décimas poden non ser significativas (o organismo publica o erro de muestreo).
Quen decide: Estado (lexislación laboral) e comunidades autónomas (políticas activas de emprego). · Nivel de evidencia N0: describe o que pasou, non por que pasou.
Como se calcula e de onde saen os datos
Taxa de desemprego, España e UE-27 (definición armonizada de Eurostat). Complemento: taxa de emprego de 20 a 64 anos.
- Taxa de desemprego (EPA). Total nacional, ambos os sexos · INE, serie EPA452434 · como se mide (EPA) · consultado o 29 de outubro de 2026 · fonte
- Taxa de desemprego (EPA). Total nacional, ambos os sexos · INE, serie EPA452434 · como se mide (EPA) · consultado o 29 de outubro de 2026 · fonte
- Taxa de emprego da poboación de 20 a 64 anos (EPA, definición armonizada de Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), serie lfsi_emp_a · como se mide (EPA) · consultado o 29 de outubro de 2026 · fonte
- Taxa de emprego da poboación de 20 a 64 anos (EPA, definición armonizada de Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), serie lfsi_emp_a · como se mide (EPA) · consultado o 29 de outubro de 2026 · fonte
Fórmula e selección rexistradas antes do cálculo (pre-rexistro público). Recálculase cada vez que o organismo publica un dato novo.
Táboa de datos (70 valores)
| Período | España fronte á UE-27 (puntos de diferenza coa UE-27) |
|---|---|
| abril–xuño de 2026 | 3,9 |
| xaneiro–marzo de 2026 | 4,6 |
| outubro–decembro de 2025 | 4,0 |
| xullo–setembro de 2025 | 4,5 |
| abril–xuño de 2025 | 4,4 |
| xaneiro–marzo de 2025 | 5,1 |
| outubro–decembro de 2024 | 4,8 |
| xullo–setembro de 2024 | 5,3 |
| abril–xuño de 2024 | 5,4 |
| xaneiro–marzo de 2024 | 5,9 |
| outubro–decembro de 2023 | 5,7 |
| xullo–setembro de 2023 | 5,9 |
| abril–xuño de 2023 | 5,8 |
| xaneiro–marzo de 2023 | 7,1 |
| outubro–decembro de 2022 | 6,9 |
| xullo–setembro de 2022 | 6,6 |
| abril–xuño de 2022 | 6,6 |
| xaneiro–marzo de 2022 | 7,2 |
| outubro–decembro de 2021 | 7,0 |
| xullo–setembro de 2021 | 7,9 |
| abril–xuño de 2021 | 8,2 |
| xaneiro–marzo de 2021 | 8,4 |
| outubro–decembro de 2020 | 8,7 |
| xullo–setembro de 2020 | 8,6 |
| abril–xuño de 2020 | 8,4 |
| xaneiro–marzo de 2020 | 7,5 |
| outubro–decembro de 2019 | 7,1 |
| xullo–setembro de 2019 | 7,3 |
| abril–xuño de 2019 | 7,3 |
| xaneiro–marzo de 2019 | 7,4 |
| outubro–decembro de 2018 | 7,3 |
| xullo–setembro de 2018 | 7,6 |
| abril–xuño de 2018 | 7,9 |
| xaneiro–marzo de 2018 | 8,7 |
| outubro–decembro de 2017 | 8,7 |
| xullo–setembro de 2017 | 8,5 |
| abril–xuño de 2017 | 9,0 |
| xaneiro–marzo de 2017 | 9,8 |
| outubro–decembro de 2016 | 9,7 |
| xullo–setembro de 2016 | 10,0 |
| abril–xuño de 2016 | 10,7 |
| xaneiro–marzo de 2016 | 11,0 |
| outubro–decembro de 2015 | 11,0 |
| xullo–setembro de 2015 | 11,6 |
| abril–xuño de 2015 | 12,2 |
| xaneiro–marzo de 2015 | 12,8 |
| outubro–decembro de 2014 | 12,9 |
| xullo–setembro de 2014 | 13,2 |
| abril–xuño de 2014 | 13,6 |
| xaneiro–marzo de 2014 | 14,0 |
| outubro–decembro de 2013 | 14,3 |
| xullo–setembro de 2013 | 14,5 |
| abril–xuño de 2013 | 14,5 |
| xaneiro–marzo de 2013 | 14,7 |
| outubro–decembro de 2012 | 14,4 |
| xullo–setembro de 2012 | 14,0 |
| abril–xuño de 2012 | 13,5 |
| xaneiro–marzo de 2012 | 13,0 |
| outubro–decembro de 2011 | 12,2 |
| xullo–setembro de 2011 | 11,6 |
| abril–xuño de 2011 | 10,9 |
| xaneiro–marzo de 2011 | 10,7 |
| outubro–decembro de 2010 | 10,1 |
| xullo–setembro de 2010 | 9,9 |
| abril–xuño de 2010 | 9,9 |
| xaneiro–marzo de 2010 | 9,3 |
| outubro–decembro de 2009 | 8,9 |
| xullo–setembro de 2009 | 8,5 |
| abril–xuño de 2009 | 8,6 |
| xaneiro–marzo de 2009 | 8,1 |