I a mai o mens desempleg qu'en era UE?
En abriu–junh de 2026, Espanha ère 3,9 punts per amunt der UE-27. En gèr–març de 2009, 8,1 punts per amunt der UE-27.
- Espanha
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Més
Espanha, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 26,9 % (enero–marzo de 2013); mínimo 9,9 % (en octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026). Entre el primer y el último dato, −7,4 puntos, de 17,3 % a 9,9 %.
UE-27, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 12,2 % (enero–marzo de 2013); mínimo 5,8 % (octubre–diciembre de 2024). Entre el primer y el último dato, −3,2 puntos, de 9,2 % a 6 %.
| Periodo mostrado | Espanha | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | enero–marzo de 2009 | enero–marzo de 2009 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 26,9 % (enero–marzo de 2013) | 12,2 % (enero–marzo de 2013) |
| Mínimo | 9,9 % (octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026) | 5,8 % (octubre–diciembre de 2024) |
| Primer dato | 17,3 % | 9,2 % |
| Último dato | 9,9 % | 6 % |
| Cambio | −7,4 puntos | −3,2 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Eth grafic, amb ses controlls e son resumit, ei per ara només en espanhòu; era taula de dades de mès avall ei en aquesta lengua.
Taxa d'ocupacion de 20 a 64 ans, Espanha e UE-27
Saltar el gráfico- Espanha
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Més
Espanha, de 2009 a 2025: máximo 72,4 % (2025); mínimo 58,6 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,4 puntos, de 64 % a 72,4 %.
UE-27, de 2009 a 2025: máximo 76,1 % (2025); mínimo 66,7 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,8 puntos, de 67,3 % a 76,1 %.
| Periodo mostrado | Espanha | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | 2009 | 2009 |
| Hasta | 2025 | 2025 |
| Máximo | 72,4 % (2025) | 76,1 % (2025) |
| Mínimo | 58,6 % (2013) | 66,7 % (2013) |
| Primer dato | 64 % | 67,3 % |
| Último dato | 72,4 % | 76,1 % |
| Cambio | +8,4 puntos | +8,8 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Abans de tirar conclusions
- Era taxa de desempleg mesura eths desocupats sus eths actius; non mesura quantes personas de era populacion trabalhen (per aquò se muestre tanben era taxa d'ocupacion).
- Es personas que non cerquen ocupacion non se compten coma desocupades.
Dada d'una enquèsta per mostreig; diferéncias de pocs decimals podon pas èsser significativas (eth organisme publica era error de mostreig).
Qui decideish: Estat (legislacion laborau) e comunautats autonomes (politicas activas d'ocupacion). · Nivèu d'evidéncia N0: descriu çò qu'a passat, non pas per qué a passat.
Cossí se calcula e d'on venen eres dades
Taxa de desempleg, Espanha e UE-27 (definicion armonizada d'Eurostat). Complement, taxa d'ocupacion deths 20 aths 64 ans.
- Taxa de desempleg (EPA). Total nacionau, dos sexes · INE, sèrie EPA452434 · cossí se mesura (EPA) · consultat eth 29 d'octobre de 2026 · font
- Taxa de desempleg (EPA). Total nacionau, dos sexes · INE, sèrie EPA452434 · cossí se mesura (EPA) · consultat eth 29 d'octobre de 2026 · font
- Taxa d'ocupacion der populacion de 20 a 64 ans (EPA, definicion armonizada d'Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), sèrie lfsi_emp_a · cossí se mesura (EPA) · consultat eth 29 d'octobre de 2026 · font
- Taxa d'ocupacion der populacion de 20 a 64 ans (EPA, definicion armonizada d'Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), sèrie lfsi_emp_a · cossí se mesura (EPA) · consultat eth 29 d'octobre de 2026 · font
La formula e la seleccion s'an registrat abans de calcular (pre-registrament public). Se recalcula cada còp que eth organisme publica un nòu donat.
Taula de dades (70 valors)
| Periòde | Espanha enfront dera UE-27 (punts de diferéncia ath UE-27) |
|---|---|
| abriu–junh de 2026 | 3,9 |
| gèr–març de 2026 | 4,6 |
| octobre–deseme de 2025 | 4,0 |
| julhet–seteme de 2025 | 4,5 |
| abriu–junh de 2025 | 4,4 |
| gèr–març de 2025 | 5,1 |
| octobre–deseme de 2024 | 4,8 |
| julhet–seteme de 2024 | 5,3 |
| abriu–junh de 2024 | 5,4 |
| gèr–març de 2024 | 5,9 |
| octobre–deseme de 2023 | 5,7 |
| julhet–seteme de 2023 | 5,9 |
| abriu–junh de 2023 | 5,8 |
| gèr–març de 2023 | 7,1 |
| octobre–deseme de 2022 | 6,9 |
| julhet–seteme de 2022 | 6,6 |
| abriu–junh de 2022 | 6,6 |
| gèr–març de 2022 | 7,2 |
| octobre–deseme de 2021 | 7,0 |
| julhet–seteme de 2021 | 7,9 |
| abriu–junh de 2021 | 8,2 |
| gèr–març de 2021 | 8,4 |
| octobre–deseme de 2020 | 8,7 |
| julhet–seteme de 2020 | 8,6 |
| abriu–junh de 2020 | 8,4 |
| gèr–març de 2020 | 7,5 |
| octobre–deseme de 2019 | 7,1 |
| julhet–seteme de 2019 | 7,3 |
| abriu–junh de 2019 | 7,3 |
| gèr–març de 2019 | 7,4 |
| octobre–deseme de 2018 | 7,3 |
| julhet–seteme de 2018 | 7,6 |
| abriu–junh de 2018 | 7,9 |
| gèr–març de 2018 | 8,7 |
| octobre–deseme de 2017 | 8,7 |
| julhet–seteme de 2017 | 8,5 |
| abriu–junh de 2017 | 9,0 |
| gèr–març de 2017 | 9,8 |
| octobre–deseme de 2016 | 9,7 |
| julhet–seteme de 2016 | 10,0 |
| abriu–junh de 2016 | 10,7 |
| gèr–març de 2016 | 11,0 |
| octobre–deseme de 2015 | 11,0 |
| julhet–seteme de 2015 | 11,6 |
| abriu–junh de 2015 | 12,2 |
| gèr–març de 2015 | 12,8 |
| octobre–deseme de 2014 | 12,9 |
| julhet–seteme de 2014 | 13,2 |
| abriu–junh de 2014 | 13,6 |
| gèr–març de 2014 | 14,0 |
| octobre–deseme de 2013 | 14,3 |
| julhet–seteme de 2013 | 14,5 |
| abriu–junh de 2013 | 14,5 |
| gèr–març de 2013 | 14,7 |
| octobre–deseme de 2012 | 14,4 |
| julhet–seteme de 2012 | 14,0 |
| abriu–junh de 2012 | 13,5 |
| gèr–març de 2012 | 13,0 |
| octobre–deseme de 2011 | 12,2 |
| julhet–seteme de 2011 | 11,6 |
| abriu–junh de 2011 | 10,9 |
| gèr–març de 2011 | 10,7 |
| octobre–deseme de 2010 | 10,1 |
| julhet–seteme de 2010 | 9,9 |
| abriu–junh de 2010 | 9,9 |
| gèr–març de 2010 | 9,3 |
| octobre–deseme de 2009 | 8,9 |
| julhet–seteme de 2009 | 8,5 |
| abriu–junh de 2009 | 8,6 |
| gèr–març de 2009 | 8,1 |