UEan baino langabezia gehiago edo gutxiago dago?
2026ko apirila–ekaina: Espainia UE-27 baino 3,9 puntu gorago zegoen. 2009ko urtarrila–martxoa: UE-27 baino 8,1 puntu gorago.
- Espainia
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Gehiago
Espainia, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 26,9 % (enero–marzo de 2013); mínimo 9,9 % (en octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026). Entre el primer y el último dato, −7,4 puntos, de 17,3 % a 9,9 %.
UE-27, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 12,2 % (enero–marzo de 2013); mínimo 5,8 % (octubre–diciembre de 2024). Entre el primer y el último dato, −3,2 puntos, de 9,2 % a 6 %.
| Periodo mostrado | Espainia | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | enero–marzo de 2009 | enero–marzo de 2009 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 26,9 % (enero–marzo de 2013) | 12,2 % (enero–marzo de 2013) |
| Mínimo | 9,9 % (octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026) | 5,8 % (octubre–diciembre de 2024) |
| Primer dato | 17,3 % | 9,2 % |
| Último dato | 9,9 % | 6 % |
| Cambio | −7,4 puntos | −3,2 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Grafikoa, bere kontrolak eta laburpena barne, oraindik gaztelaniaz besterik ez dago; beheko datu-taula, berriz, hizkuntza honetan dago.
20 eta 64 urte bitarteko enplegu-tasa, Espainia eta UE-27
Saltar el gráfico- Espainia
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Gehiago
Espainia, de 2009 a 2025: máximo 72,4 % (2025); mínimo 58,6 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,4 puntos, de 64 % a 72,4 %.
UE-27, de 2009 a 2025: máximo 76,1 % (2025); mínimo 66,7 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,8 puntos, de 67,3 % a 76,1 %.
| Periodo mostrado | Espainia | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | 2009 | 2009 |
| Hasta | 2025 | 2025 |
| Máximo | 72,4 % (2025) | 76,1 % (2025) |
| Mínimo | 58,6 % (2013) | 66,7 % (2013) |
| Primer dato | 64 % | 67,3 % |
| Último dato | 72,4 % | 76,1 % |
| Cambio | +8,4 puntos | +8,8 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Ondorioak ateratu aurretik
- Langabezia-tasak langabeen kopurua aktiboekiko neurtzen du; ez du biztanleriaren zenbaiten lana neurtzen (horregatik erakusten da enplegu-tasa ere).
- Enplegua bilatzen ez duten pertsonak ez dira langabe gisa kontuan hartzen.
Aderazketa-errenkadako inkestaren datua; hamartaka gutxiren arteko alderdiak ezin dira esanguratsuak izan (erakundeak auzitegi-errorea argitaratzen du).
Nork erabakitzen du: Espainia (legislazio laborala) eta autonomia erkidegoak (enplegu-politika aktiboak). · 0. mailako ebidentzia: deskribatzen du zer gertatu den, ez zergatik.
Nola kalkulatzen da eta non datoz datuak
Langabezia-tasa, Espainian eta UE-27an (Eurostaten definizio harmonizatua). Osagarri, 20-64 urteko enplegu-tasa.
- Langabezia-tasa (BAI). Nazioarteko guztira, bi sexuetan · INE, EPA452434 seriea · nola neurtzen den (EPA) · 2026-10-29 egunean kontsultatua · iturria
- Langabezia-tasa (BAI). Nazioarteko guztira, bi sexuetan · INE, EPA452434 seriea · nola neurtzen den (EPA) · 2026-10-29 egunean kontsultatua · iturria
- 20 eta 64 urte bitarteko biztanleriaren enplegu-tasa (BAI, Eurostatak harmonizatu duen definizioa) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), lfsi_emp_a seriea · nola neurtzen den (EPA) · 2026-10-29 egunean kontsultatua · iturria
- 20 eta 64 urte bitarteko biztanleriaren enplegu-tasa (BAI, Eurostatak harmonizatu duen definizioa) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), lfsi_emp_a seriea · nola neurtzen den (EPA) · 2026-10-29 egunean kontsultatua · iturria
Formula eta hautaketa kalkuluaren aurretik erregistratuta daude (aurre-erregistro publikoa). Erakundeak datu berri bat argitaratzen duenean, berriz kalkulatzen da.
Datu-taula (70 balio)
| Aldia | Espainia eta UE-27 (UE-27rekin duen aldea, puntuetan) |
|---|---|
| 2026ko apirila–ekaina | 3,9 |
| 2026ko urtarrila–martxoa | 4,6 |
| 2025ko urria–abendua | 4,0 |
| 2025ko uztaila–iraila | 4,5 |
| 2025ko apirila–ekaina | 4,4 |
| 2025ko urtarrila–martxoa | 5,1 |
| 2024ko urria–abendua | 4,8 |
| 2024ko uztaila–iraila | 5,3 |
| 2024ko apirila–ekaina | 5,4 |
| 2024ko urtarrila–martxoa | 5,9 |
| 2023ko urria–abendua | 5,7 |
| 2023ko uztaila–iraila | 5,9 |
| 2023ko apirila–ekaina | 5,8 |
| 2023ko urtarrila–martxoa | 7,1 |
| 2022ko urria–abendua | 6,9 |
| 2022ko uztaila–iraila | 6,6 |
| 2022ko apirila–ekaina | 6,6 |
| 2022ko urtarrila–martxoa | 7,2 |
| 2021ko urria–abendua | 7,0 |
| 2021ko uztaila–iraila | 7,9 |
| 2021ko apirila–ekaina | 8,2 |
| 2021ko urtarrila–martxoa | 8,4 |
| 2020ko urria–abendua | 8,7 |
| 2020ko uztaila–iraila | 8,6 |
| 2020ko apirila–ekaina | 8,4 |
| 2020ko urtarrila–martxoa | 7,5 |
| 2019ko urria–abendua | 7,1 |
| 2019ko uztaila–iraila | 7,3 |
| 2019ko apirila–ekaina | 7,3 |
| 2019ko urtarrila–martxoa | 7,4 |
| 2018ko urria–abendua | 7,3 |
| 2018ko uztaila–iraila | 7,6 |
| 2018ko apirila–ekaina | 7,9 |
| 2018ko urtarrila–martxoa | 8,7 |
| 2017ko urria–abendua | 8,7 |
| 2017ko uztaila–iraila | 8,5 |
| 2017ko apirila–ekaina | 9,0 |
| 2017ko urtarrila–martxoa | 9,8 |
| 2016ko urria–abendua | 9,7 |
| 2016ko uztaila–iraila | 10,0 |
| 2016ko apirila–ekaina | 10,7 |
| 2016ko urtarrila–martxoa | 11,0 |
| 2015ko urria–abendua | 11,0 |
| 2015ko uztaila–iraila | 11,6 |
| 2015ko apirila–ekaina | 12,2 |
| 2015ko urtarrila–martxoa | 12,8 |
| 2014ko urria–abendua | 12,9 |
| 2014ko uztaila–iraila | 13,2 |
| 2014ko apirila–ekaina | 13,6 |
| 2014ko urtarrila–martxoa | 14,0 |
| 2013ko urria–abendua | 14,3 |
| 2013ko uztaila–iraila | 14,5 |
| 2013ko apirila–ekaina | 14,5 |
| 2013ko urtarrila–martxoa | 14,7 |
| 2012ko urria–abendua | 14,4 |
| 2012ko uztaila–iraila | 14,0 |
| 2012ko apirila–ekaina | 13,5 |
| 2012ko urtarrila–martxoa | 13,0 |
| 2011ko urria–abendua | 12,2 |
| 2011ko uztaila–iraila | 11,6 |
| 2011ko apirila–ekaina | 10,9 |
| 2011ko urtarrila–martxoa | 10,7 |
| 2010ko urria–abendua | 10,1 |
| 2010ko uztaila–iraila | 9,9 |
| 2010ko apirila–ekaina | 9,9 |
| 2010ko urtarrila–martxoa | 9,3 |
| 2009ko urria–abendua | 8,9 |
| 2009ko uztaila–iraila | 8,5 |
| 2009ko apirila–ekaina | 8,6 |
| 2009ko urtarrila–martxoa | 8,1 |