Hi ha més o menys atur que a la UE?
Durant abril–juny de 2026, Espanya estava 3,9 punts per damunt de la UE-27. Durant gener–març de 2009, 8,1 punts per damunt de la UE-27.
- Espanya
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Més
Espanya, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 26,9 % (enero–marzo de 2013); mínimo 9,9 % (en octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026). Entre el primer y el último dato, −7,4 puntos, de 17,3 % a 9,9 %.
UE-27, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 12,2 % (enero–marzo de 2013); mínimo 5,8 % (octubre–diciembre de 2024). Entre el primer y el último dato, −3,2 puntos, de 9,2 % a 6 %.
| Periodo mostrado | Espanya | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | enero–marzo de 2009 | enero–marzo de 2009 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 26,9 % (enero–marzo de 2013) | 12,2 % (enero–marzo de 2013) |
| Mínimo | 9,9 % (octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026) | 5,8 % (octubre–diciembre de 2024) |
| Primer dato | 17,3 % | 9,2 % |
| Último dato | 9,9 % | 6 % |
| Cambio | −7,4 puntos | −3,2 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
El gràfic, amb els seus controls i el seu resum, està per ara només en castellà; la taula de dades de més avall està en esta llengua.
Taxa d'ocupació de 20 a 64 anys, Espanya i UE-27
Saltar el gráfico- Espanya
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Més
Espanya, de 2009 a 2025: máximo 72,4 % (2025); mínimo 58,6 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,4 puntos, de 64 % a 72,4 %.
UE-27, de 2009 a 2025: máximo 76,1 % (2025); mínimo 66,7 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,8 puntos, de 67,3 % a 76,1 %.
| Periodo mostrado | Espanya | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | 2009 | 2009 |
| Hasta | 2025 | 2025 |
| Máximo | 72,4 % (2025) | 76,1 % (2025) |
| Mínimo | 58,6 % (2013) | 66,7 % (2013) |
| Primer dato | 64 % | 67,3 % |
| Último dato | 72,4 % | 76,1 % |
| Cambio | +8,4 puntos | +8,8 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Abans de traure conclusions
- La taxa d'atur mesura els aturats sobre els actius; no mesura quanta població treballa (per això també es mostra la taxa d'ocupació).
- Les persones que no busquen ocupació no compten com a aturats.
Dada d'una enquesta per mostreig; les diferències de pocs dècims poden no ser significatives (l'organisme publica l'error de mostreig).
Qui decideix: Estat (legislació laboral) i comunitats autònomes (polítiques actives d'ocupació). · Nivell d'evidència N0: descriu el que va passar, no per què va passar.
Com es calcula i d'on surten les dades
Taxa d'atur, Espanya i UE-27 (definició armonitzada d'Eurostat). Complement: taxa d'ocupació de 20 a 64 anys.
- Taxa d'atur (EPA). Total nacional, ambdós sexes · INE, sèrie EPA452434 · com es mesura (EPA) · consultat el 29 d'octubre de 2026 · font
- Taxa d'atur (EPA). Total nacional, ambdós sexes · INE, sèrie EPA452434 · com es mesura (EPA) · consultat el 29 d'octubre de 2026 · font
- Taxa d'ocupació de la població de 20 a 64 anys (EPA, definició harmonitzada d'Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), sèrie lfsi_emp_a · com es mesura (EPA) · consultat el 29 d'octubre de 2026 · font
- Taxa d'ocupació de la població de 20 a 64 anys (EPA, definició harmonitzada d'Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), sèrie lfsi_emp_a · com es mesura (EPA) · consultat el 29 d'octubre de 2026 · font
Fórmula i selecció registrades abans de calcular (pre-registre públic). Es recalcula cada vegada que l'organisme publica una dada nova.
Taula de dades (70 valors)
| Període | Espanya davant la UE-27 (punts de diferència amb la UE-27) |
|---|---|
| abril–juny de 2026 | 3,9 |
| gener–març de 2026 | 4,6 |
| octubre–desembre de 2025 | 4,0 |
| juliol–setembre de 2025 | 4,5 |
| abril–juny de 2025 | 4,4 |
| gener–març de 2025 | 5,1 |
| octubre–desembre de 2024 | 4,8 |
| juliol–setembre de 2024 | 5,3 |
| abril–juny de 2024 | 5,4 |
| gener–març de 2024 | 5,9 |
| octubre–desembre de 2023 | 5,7 |
| juliol–setembre de 2023 | 5,9 |
| abril–juny de 2023 | 5,8 |
| gener–març de 2023 | 7,1 |
| octubre–desembre de 2022 | 6,9 |
| juliol–setembre de 2022 | 6,6 |
| abril–juny de 2022 | 6,6 |
| gener–març de 2022 | 7,2 |
| octubre–desembre de 2021 | 7,0 |
| juliol–setembre de 2021 | 7,9 |
| abril–juny de 2021 | 8,2 |
| gener–març de 2021 | 8,4 |
| octubre–desembre de 2020 | 8,7 |
| juliol–setembre de 2020 | 8,6 |
| abril–juny de 2020 | 8,4 |
| gener–març de 2020 | 7,5 |
| octubre–desembre de 2019 | 7,1 |
| juliol–setembre de 2019 | 7,3 |
| abril–juny de 2019 | 7,3 |
| gener–març de 2019 | 7,4 |
| octubre–desembre de 2018 | 7,3 |
| juliol–setembre de 2018 | 7,6 |
| abril–juny de 2018 | 7,9 |
| gener–març de 2018 | 8,7 |
| octubre–desembre de 2017 | 8,7 |
| juliol–setembre de 2017 | 8,5 |
| abril–juny de 2017 | 9,0 |
| gener–març de 2017 | 9,8 |
| octubre–desembre de 2016 | 9,7 |
| juliol–setembre de 2016 | 10,0 |
| abril–juny de 2016 | 10,7 |
| gener–març de 2016 | 11,0 |
| octubre–desembre de 2015 | 11,0 |
| juliol–setembre de 2015 | 11,6 |
| abril–juny de 2015 | 12,2 |
| gener–març de 2015 | 12,8 |
| octubre–desembre de 2014 | 12,9 |
| juliol–setembre de 2014 | 13,2 |
| abril–juny de 2014 | 13,6 |
| gener–març de 2014 | 14,0 |
| octubre–desembre de 2013 | 14,3 |
| juliol–setembre de 2013 | 14,5 |
| abril–juny de 2013 | 14,5 |
| gener–març de 2013 | 14,7 |
| octubre–desembre de 2012 | 14,4 |
| juliol–setembre de 2012 | 14,0 |
| abril–juny de 2012 | 13,5 |
| gener–març de 2012 | 13,0 |
| octubre–desembre de 2011 | 12,2 |
| juliol–setembre de 2011 | 11,6 |
| abril–juny de 2011 | 10,9 |
| gener–març de 2011 | 10,7 |
| octubre–desembre de 2010 | 10,1 |
| juliol–setembre de 2010 | 9,9 |
| abril–juny de 2010 | 9,9 |
| gener–març de 2010 | 9,3 |
| octubre–desembre de 2009 | 8,9 |
| juliol–setembre de 2009 | 8,5 |
| abril–juny de 2009 | 8,6 |
| gener–març de 2009 | 8,1 |