¿Hai más o menos paru que na UE?
Nel abril–xunu de 2026, España taba 3,9 puntos per enriba de la UE-27. Nel xineru–marzu de 2009, 8,1 puntos per enriba de la UE-27.
- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Línea gruesa: media de los 4 trimestres que acaban en cada trimestre. Línea clara: el dato de cada trimestre, con sus vaivenes de estación.
Más
España, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 26,9 % (enero–marzo de 2013); mínimo 9,9 % (en octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026). Entre el primer y el último dato, −7,4 puntos, de 17,3 % a 9,9 %.
UE-27, de enero–marzo de 2009 a abril–junio de 2026: máximo 12,2 % (enero–marzo de 2013); mínimo 5,8 % (octubre–diciembre de 2024). Entre el primer y el último dato, −3,2 puntos, de 9,2 % a 6 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | enero–marzo de 2009 | enero–marzo de 2009 |
| Hasta | abril–junio de 2026 | abril–junio de 2026 |
| Máximo | 26,9 % (enero–marzo de 2013) | 12,2 % (enero–marzo de 2013) |
| Mínimo | 9,9 % (octubre–diciembre de 2025 y abril–junio de 2026) | 5,8 % (octubre–diciembre de 2024) |
| Primer dato | 17,3 % | 9,2 % |
| Último dato | 9,9 % | 6 % |
| Cambio | −7,4 puntos | −3,2 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
El gráficu, colos sos controles y el so resumen, ta por agora namái n'español; la tabla de datos d'abaxo ta nesta llingua.
Tasa d'emplegu de 20 a 64 años, España y UE-27
Saltar el gráfico- España
- UE-27
La tendencia resume el periodo mostrado. Es solo una descripción: no es una previsión ni explica por qué cambió.
- Resaltar presidente:
Que algo cambie durante un gobierno no quiere decir que ese gobierno lo causara. Pulsa una franja para ver las fechas y la composición de ese gobierno, o un año para ver ese año.
Más
España, de 2009 a 2025: máximo 72,4 % (2025); mínimo 58,6 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,4 puntos, de 64 % a 72,4 %.
UE-27, de 2009 a 2025: máximo 76,1 % (2025); mínimo 66,7 % (2013). Entre el primer y el último dato, +8,8 puntos, de 67,3 % a 76,1 %.
| Periodo mostrado | España | UE-27 |
|---|---|---|
| Desde | 2009 | 2009 |
| Hasta | 2025 | 2025 |
| Máximo | 72,4 % (2025) | 76,1 % (2025) |
| Mínimo | 58,6 % (2013) | 66,7 % (2013) |
| Primer dato | 64 % | 67,3 % |
| Último dato | 72,4 % | 76,1 % |
| Cambio | +8,4 puntos | +8,8 puntos |
Unidad: %. Por defecto se muestra la serie completa publicada por el organismo.
Enantes de sacar conclusiones
- La tasa de paru mide paraos sobre activos; nun mide cuánta población trabaya (por eso amuésase tamién la tasa d'emplegu).
- Les persones que nun busquen emplegu nun cunten como paraes.
Datu d'una encuesta por muestreu; diferencies de poques décimes pueden nun ser significatives (l'organismu publica l'error de muestreu).
Quién decide: Estáu (lleislación llaboral) y comunidaes autónomes (polítiques actives d'emplegu). · Nivel d'evidencia N0: describe lo que pasó, non por qué pasó.
Cómo se calcula y d'ónde salen los datos
Tasa de paru, España y UE-27 (definición armonizada d'Eurostat). Complementu, tasa d'emplegu de 20 a 64 años.
- Tasa de paru (EPA). Total nacional, dambos sexos · INE, serie EPA452434 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 29 d'ochobre de 2026 · fonte
- Tasa de paru (EPA). Total nacional, dambos sexos · INE, serie EPA452434 · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 29 d'ochobre de 2026 · fonte
- Tasa d'emplegu de la población de 20 a 64 años (EPA, definición armonizada d'Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), serie lfsi_emp_a · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 29 d'ochobre de 2026 · fonte
- Tasa d'emplegu de la población de 20 a 64 años (EPA, definición armonizada d'Eurostat) · Eurostat (a partir de la EPA del INE), serie lfsi_emp_a · cómo se mide (EPA) · consultáu'l 29 d'ochobre de 2026 · fonte
La fórmula y la seleición rexistráronse antes de calcular (pre-rexistru públicu). Recalculase cada vegada que l'organismu publica un datu nuevu.
Tabla de datos (70 valores)
| Periodu | España frente a la UE-27 (puntos de diferencia cola UE-27) |
|---|---|
| abril–xunu de 2026 | 3,9 |
| xineru–marzu de 2026 | 4,6 |
| ochobre–avientu de 2025 | 4,0 |
| xunetu–setiembre de 2025 | 4,5 |
| abril–xunu de 2025 | 4,4 |
| xineru–marzu de 2025 | 5,1 |
| ochobre–avientu de 2024 | 4,8 |
| xunetu–setiembre de 2024 | 5,3 |
| abril–xunu de 2024 | 5,4 |
| xineru–marzu de 2024 | 5,9 |
| ochobre–avientu de 2023 | 5,7 |
| xunetu–setiembre de 2023 | 5,9 |
| abril–xunu de 2023 | 5,8 |
| xineru–marzu de 2023 | 7,1 |
| ochobre–avientu de 2022 | 6,9 |
| xunetu–setiembre de 2022 | 6,6 |
| abril–xunu de 2022 | 6,6 |
| xineru–marzu de 2022 | 7,2 |
| ochobre–avientu de 2021 | 7,0 |
| xunetu–setiembre de 2021 | 7,9 |
| abril–xunu de 2021 | 8,2 |
| xineru–marzu de 2021 | 8,4 |
| ochobre–avientu de 2020 | 8,7 |
| xunetu–setiembre de 2020 | 8,6 |
| abril–xunu de 2020 | 8,4 |
| xineru–marzu de 2020 | 7,5 |
| ochobre–avientu de 2019 | 7,1 |
| xunetu–setiembre de 2019 | 7,3 |
| abril–xunu de 2019 | 7,3 |
| xineru–marzu de 2019 | 7,4 |
| ochobre–avientu de 2018 | 7,3 |
| xunetu–setiembre de 2018 | 7,6 |
| abril–xunu de 2018 | 7,9 |
| xineru–marzu de 2018 | 8,7 |
| ochobre–avientu de 2017 | 8,7 |
| xunetu–setiembre de 2017 | 8,5 |
| abril–xunu de 2017 | 9,0 |
| xineru–marzu de 2017 | 9,8 |
| ochobre–avientu de 2016 | 9,7 |
| xunetu–setiembre de 2016 | 10,0 |
| abril–xunu de 2016 | 10,7 |
| xineru–marzu de 2016 | 11,0 |
| ochobre–avientu de 2015 | 11,0 |
| xunetu–setiembre de 2015 | 11,6 |
| abril–xunu de 2015 | 12,2 |
| xineru–marzu de 2015 | 12,8 |
| ochobre–avientu de 2014 | 12,9 |
| xunetu–setiembre de 2014 | 13,2 |
| abril–xunu de 2014 | 13,6 |
| xineru–marzu de 2014 | 14,0 |
| ochobre–avientu de 2013 | 14,3 |
| xunetu–setiembre de 2013 | 14,5 |
| abril–xunu de 2013 | 14,5 |
| xineru–marzu de 2013 | 14,7 |
| ochobre–avientu de 2012 | 14,4 |
| xunetu–setiembre de 2012 | 14,0 |
| abril–xunu de 2012 | 13,5 |
| xineru–marzu de 2012 | 13,0 |
| ochobre–avientu de 2011 | 12,2 |
| xunetu–setiembre de 2011 | 11,6 |
| abril–xunu de 2011 | 10,9 |
| xineru–marzu de 2011 | 10,7 |
| ochobre–avientu de 2010 | 10,1 |
| xunetu–setiembre de 2010 | 9,9 |
| abril–xunu de 2010 | 9,9 |
| xineru–marzu de 2010 | 9,3 |
| ochobre–avientu de 2009 | 8,9 |
| xunetu–setiembre de 2009 | 8,5 |
| abril–xunu de 2009 | 8,6 |
| xineru–marzu de 2009 | 8,1 |